Newsy, Nowośći, Technologia

Microsoft kupuje Githuba za 7,5 mld USD

Microsoft ogłosił, że ma nabyć Github stronę do udostępniania kodu.

Czym jest Github?

Github, z siedzibą w San Francisco, jest platformą internetową, która umożliwia programistom współpracę przy pracy. Jest wykorzystywany przez pracowników wielu dużych firm, w tym Microsoft.

Microsoft powiedział, że płaci 7,5 miliarda funtów (5,6 miliarda funtów) na stanie, aby osiągnąć porozumienie, które ma zostać zakończone przed końcem roku. Powiedział, że Github nadal będzie działał niezależnie. „Zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności społeczności, którą podejmujemy w związku z tą umową i dołożymy wszelkich starań, aby każdy programista mógł budować, wprowadzać innowacje i rozwiązywać najbardziej palące wyzwania na świecie” – powiedziała w oświadczeniu szefowa Microsoftu, Satya Nadella.

Dodał, że Github jest obecnie używany przez ponad 28 milionów programistów, którzy z kolei reprezentują ponad 1,5 miliona organizacji z różnych branż. Firmę poprowadzi Nat Friedman, założyciel Xamarin – usługi rozwoju oprogramowania mobilnego nabytej przez Microsoft w 2016 roku. Microsoft określił Friedmana jako weterana „open source”. Termin odnosi się do zasady, że kod jest publicznie dostępny, aby inni mogli go kontrolować, modyfikować i udostępniać. Microsoft dodał, że obecny dyrektor generalny Github, Chris Wanstrath, przeprowadzi się w inne miejsce swojej korporacji, aby pracować nad strategicznymi inicjatywami oprogramowania.

Czy Github będzie darmowy?

Podstawowa usługa Github jest bezpłatna, ale pobiera opłatę miesięczną w wysokości do 21 USD za użytkownika za dodatkowe usługi, w tym całodobową pomoc techniczną i możliwość zapewnienia członkom zespołu różnych poziomów dostępu.

Problemy z przejęciem
„Github oferuje przejrzystość – jest to bardzo skuteczne i proste narzędzie do globalnego zarządzania projektami, a jednocześnie pozwala wielu programistom wnieść swój wkład” – powiedział Malcolm Barclay, brytyjski deweloper aplikacji.

„Niektórzy są zdenerwowani z powodu tego, co Microsoft zrobił z wcześniejszymi zakupami – na przykład Skype – i martwi się, że Github może zostać zniszczony.

„Wiele przejęć Microsoftu wynika z liczby użytkowników, a Github ma wielu użytkowników.

„Prawdopodobnie chce czegoś od nich, ale nie wiemy, co to jest.”

Microsoft prowadził konkurencyjną usługę o nazwie Codeplex, ale zamknął ją w zeszłym roku, twierdząc, że Github stał się „de facto miejscem udostępniania open source”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *