CSS, Front-end tworzenie stron, HTML, Jak się uczę, Kursy Front-End, Newsy, Początki programowania, Źródła wiedzy front-end

Kursy z różnych źródeł o Front-end

get-started

W tym wpisie będę aktualizować kursy z różnych źródeł o Front-end z których sam korzystam, oraz te które są godne polecenia. A więc zaczynajmy.

Na pierwszy ogień Serwisy e-learningowe

Ich działanie jest proste poprzez:

  • nauczanie z wykorzystaniem sieci komputerowych i internetu
  • komunikacja pomiędzy poszczególnymi uczestnikami kształcenia jest dwukierunkowa
  • nauczanie opiera się na odpowiednio do tego przygotowanej metodyce
  • system edukacyjny wspierany jest platformą zdalnego nauczania
  • umożliwia naukę na bardzo wysokim poziomie, dostępną w dowolnym miejscu i czasie.

FreeCodeCamp

codecamp

 

FreeCodeCamp jest to świetne źródło wiedzy dla każdego, kto chce zacząć swoją przygodę z programowaniem. Nauka odbywa się poprzez wykonywanie serii “wyzwań” (ang. challenge). W każdym wyzwaniu przedstawiony jest na początku, kawałek wiedzy teoretycznej potrzebnej do rozwiązania zadania. Twoim zadaniem jest zmodyfikowanie przedstawionego kodu w edytorze online tak aby uzyskać oczekiwany efekt. Po każdej zmianie kodu edytor sprawdza czy wykonałeś wszystkie niezbędne podpunkty, jeśli wszystko się zgadza system prowadzi cie do kolejnego wyzwania. Serwis poza początkami posiada również zadania bardziej zaawansowane w późniejszym etapie nauki. Tam nie ma już edytora online który sprawdzi nam kod.

To co jest na pewno istotne kurs na FreeCodeCamp jest całkowicie za FREE. Możemy więc nauczyć się całkiem sporo za darmo!

 

CodeCademy

eo_codecademy_01

Na drugi rzut polecę codecademy jest to ciekawy serwis e-lerningowy. Jest on podobny do FreeCodeCamp poniewaz nauka polega na wykonywaniu zadan w budowanym edytorze kodu, po poprawnie rozwiazanym zadaniu przechodzi sie do kolejnej lekcji. Dodatkowo w codecademy istnieje mozliwosc szkolenia sie w np Angularze 1.x.

Platforma ta również dostępna jest za darmo, ale istnieje możliwość wykupienia wersji PRO. Daje nam ona spersonalizowany plan nauki, quizy sprawdzające czego się nauczyliśmy, zestawy zadań projektowych oraz dedykowanego dla nas, specjalnego “doradcę”. Może to być dla niektórych ciekawa propozycja i warto mieć ją na uwadze.

Te dwa omówione serwisy dobrze się uzupełniają i są zarówno niezłą podstawą do rozpoczęcia swojej przygody z programowaniem.

Następnie przejdźmy do książek

HTML i CSS. Zaprojektuj i zbuduj witrynę WWW

Polecałem już tą książkę, jest ona bestsellerem Heliona HTML i CSS. Zaprojektuj i zbuduj witrynę WWW jest to jedna z najlepszych książek na temat HTML i CSS dla początkujących. Plusem tej książki jest mnóstwo kolorowych grafik oraz schematów które sprawiają, że z pozoru trudne zagadnienia bardzo łatwo zrozumieć i zapamiętać.

JavaScript i jQuery. Interaktywne strony WWW dla każdego

Druga książka tego samego autora Jon Duckett.  JavaScript i jQuery. Interaktywne strony WWW dla każdego

Tak jak w przypadku pierwszej, ciężko o lepszą książkę. Źródło naprawde wartościowych informacji przekazanych w taki sposób, że wszystko jest o wiele łatwiej przyswoić. Dużo zdjęć, praktycznych przykładów, konkretnych wyjaśnień.

 

Kursy, szkolenia Video on-line

Zacznijmy od Udemy (gorąco polecam)Jak sami uważają lepsze życie dzięki nauce — to dewiza firmy Udemy.  Posiadają oni na rynku bogatą i wielojęzyczna bibliotekę w której znajduje się ponad 55 tyś kursów prowadzonych przez wyspecjalizowanych instruktorów. Mają szeroką game kategorii od biznesu, technologi, aż po samą sztukę. Możliwości nauki są naprawdę duże. Mają całkiem sporo kursów przeznaczonych dla front-end i web developerów.

Posiadam tam kilka kursów które mogę polecić a są to:

Jeśli szukasz czegoś od absolutnych podstaw polecam na start ten oto Kurs Tworzenia Stron WWW w HTML i CSS od Podstaw do Eksperta Zawiera on 46h materiału wiec jest co przerabiać. Co prawda kurs już swoje lata ma i od samego początku nie będą to najnowsze zagadnienia ale do nowości tego też w nim dojdziecie. Ostatnia aktualizacja kursu: 6/2018. Jest on oczywiście po Polsku.

Co do początków polecę jeszcze dwa obszerne kursy prowadzone w jezyku ang. Pierwszy z nich to The Web Developer Bootcamp 42h kursu. Oraz The Complete Web Developer in 2018: Zero to Mastery.

 

Eduweb

Serwis eduweb.pl również zajmuje się sprzedażą kursów wideo on-line. Serwis ten ofertę swoją podzielił na specjalizacje.

Nas interesuje oczywiście specjalizacja webdevelopment. W jej ramach mamy kursy pogrupowane w „odznaki”, które odpowiadają po prostu różnym obszarom front-endowej wiedzy. Mamy więc takie odznaki jak HTML, CSS3, Client Side czy Frameworks (i jeszcze parę innych).

Kursy możemy kupować jako cały zestaw bądz osobno. Sam korzystałem z kilku szkoleń i jestem z nich naprawdę zadowolony, materiał przedstawiony jest w sposób profesjonalny i rzetelny.

Oprócz szkoleń, eduweb organizuje również warsztaty oraz bootcampy.

Strefakursów

Kolejny serwis, który mogę polecić to strefakursów.pl. Można tam również wybrać ścieżkę swojej kariery i rozwoju. Nas oczywiście będzie interesowała zakładka Web.

 

Na jakość przeprowadzanych kursów się nie wypowiem bo z nich nie korzystałem. W trakcie nauki rozwiązujesz przygotowane testy i ćwiczenia które pomagaj lepiej zrozumieć dane zagadnienie.

 

Na sam koniec Kanały na Youtube

Youtube

Materiałów darmowych jest tam masa. Wypisze parę kanałów godnych zaglądania.

Na początek kilka Polskich kanałów.

SamurajProgramowania.

Na tym kanale znajdziesz kursy o javie, html, css, JavaScript, – minusem jednak tego kanału ze prowadzony kurs nie zawsze jest doprowadzony do końca.. Ale zawsze czegoś się ciekawego dowiesz.

PasjaInformatyki

Kolejny Kanał poświęcony nauce programowania. Znajdziesz tutaj naprawdę dawkę dobrze przygotowanego merytorycznie materiału oraz innych ciekawostek które mogą cię zainteresować. (Windows server, CMD Windows, Programowanie webowe E14, Sieci komputerowe E13 E15 E16, C++, PHP)

Kolej na kanał anglojęzyczny.

DevTips

Masa ciekawych materiałów, z których wyniesiesz masę wiedzy oraz podszkolisz swój angielski (chcąc nie chcąc jeśli nie znasz angielskiego i tak będziesz musiał się go nauczyć).

 

Jak sam widzisz, w dzisiejszych czasach rozpoczęcie przygody z programowaniem nie jest wcale takie trudne! Źródeł darmowej wiedzy w postaci materiałów, kursów, szkoleń i książek  jest masa. Jeśli więc chciałbyś zostać front-end developerem to pozostało ci tylko znaleźć motywację do nauki (mam nadzieję, że znajdziesz jej masę.. co akurat takie proste nie jest).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *