CSS, Front-end tworzenie stron, HTML, Jak się uczę, Newsy, Początki programowania

Jak zacząć przygodę z programowaniem?

Jak zacząć przygodę z programowaniem?

Dzisiejszy wpis będzie na temat jak zacząć przygodę z programowaniem. Pisząc ten wpis nie piszę go jako doświadczony developer, lecz jako osoba początkująca.

Kto może programować?

No tak zacznijmy od tego, kto możne zostać programistą? Odpowiedz jest bardzo prosta, każdy! Wystarczy mieć dużo chęci i zapału do nauki i oczywiście nie poddawać się na samym początku tylko dążyć do założonego celu. Istnieje stereotyp, że programiści to wyuczeni ludzie po studiach informatycznych znający się dobrze na matematyce i innych przedmiotach ścisłych. Guzik prawda, programistą może zostać nawet humanista i osoba bez wyższego wykształcenia (znam programistów co dodawać nie potrafią a 100 myli się z 1000.. serio). Jeżeli martwiłeś się, że brak dyplomu uczelni wyższej będzie problemem to jesteś w błędzie.

 

Czy trzeba znać się na komputerach?

Trochę tak i trochę nie. Nie trzeba znać zaawansowanych funkcji, konfiguracji systemu czy środowiska, ale oczywiście trzeba płynnie poruszać się po systemie operacyjnym w końcu żyjemy w XXI wieku takie rzeczy każdy raczej zna, przynajmniej powinien. Większym problemem mogą być początki pracy z systemem kontroli wersji, gdzie korzysta się z konsoli Linuxa, ale to na pewno nie jest zmartwieniem, gdy stawiacie pierwsze kroki. Z czasem oczywiście przyjdzie wam to z łatwością.

Czy trzeba znać angielski?

Kwestia bardzo ważna. Tak trzeba znać angielski najlepiej płynnie w mowie, wasz przyszły pracodawca na pewno będzie angielskiego wymagać. Poza tym jeśli uczysz się programowania z video kursów anglojęzycznych tym bardziej znajomość języka obcego będzie ci potrzebna samo, patrzenie jak kod się pisze i co się stanie po napisaniu danej lini kodu raczej mało ci da, to trzeba jeszcze zrozumieć. Angielski nie musi być na poziomie C(Nearly native-speaker level) bez przesady.

Jak zacząć programować, jakie kursy na początek?

Więc jak zacząć przygodę z programowaniem? Pamiętam swoje początki, pierwszą styczność miałem z książką „HTML i CSS. Zaprojektuj i zbuduj witrynę WWW. Podręcznik Front End Developera” możecie ją zamówić w Grupie wydawniczej Helion. Naprawdę polecam tą książkę dla każdego jest ona świetnie opisana bez zbędnego lania wody przedstawia to, co powinna – bardzo solidne podstawy HTML i CSS. Skład i grafika na medal, fanem książek nie jestem lecz ta naprawdę jako jedyna przypadła mi do gustu , dlatego tez o niej wspominam.

Podczas przerabiania materiału z książki natrafiłem w tym czasie na kanał na youtube „pasja informatyki” w którym znalazłem ciekawe krusy na temat HTML i CSS. Pan Mirosław w bardzo ciekawy i merytoryczny sposób przedstawia zagadnienia związane z tymi dwoma językami oraz motywuje do pracy i działania, sam również zaznacza, że rozpoczynając przygodę z programowaniem warto rozpocząć naukę od języka C++ ( przyda się podczas nauki JavaScriptu) . Oczywiście można się spotkać z opinią, że Pan Mirosław przedstawia to nie do końca poprawie i bez nowych standardów, lecz dla osoby początkującej po obejrzeniu każdego materiału poukłada się wszystko w głowie jak należy.

W internecie można spotkać wiele źródeł do nauki płatnych jak i darmowych. Sam postanowiłem z czasem zakupić kilka kursów przykładowo z Udemy i również na początek mogę polecić 2 sprawdzone kursy jeden w języku Polskim Kurs Tworzenia Stron WWW w HTML i CSS od Podstaw oraz w języku Angielskim z Polskimi napisami co prawda z translatora The Web Developer Bootcamp.

Tutaj kończę swój wpis. Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą osobom, które chcą zacząć swoją przygodę z programowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *